URNER - zahradnictví

 

Euphorbia pulcherrima - vánoční hvězda


    Vánoční hvězda již neodmyslitelně patří k výzdobě vánočních interiérů, ať již se jedná o Vaše domovy, nebo o kancelářské, či komerční prostory.

Fotogalerie

    Je to rostlina teplomilná, často však trpí krátkou životností. To může být způsobeno několika příčinami. Pokud se jedná o rostliny z dovozu, dá se předpokládat jistá újma během přepravy mnohdy přes celé kontinenty.

   Další příčinou nedostatečné životnosti vánočních hvězd může být teplotní šok způsobený přepravou z květinářství k Vám domů. Vánočním hvězdám - poinsettiím - nesvědčí ani průvan, zejména v zimě, kdy přináší teplotní šoky (otevřené okno, dveře, nevhodná poloha).

    Dalším rizikem je nadměrné zalévání, které může být v zimním období, kdy je zejména nedostatek světla, pro rostlinu osudné. Obecně platí, že každé rostlině krátkodobé sucho škodí méně, než soustavné přemokření. Zálivka se tedy musí přizpůsobit skutečné potřebě rostliny, která se může lišit v závislosti na teplotě, proudění vzduchu, velikosti rostliny a podobně.

    V našem zahradnictví obdržíte dobře vyzrálé rostliny přizpůsobené místním podmínkám. Při expedici rostliny balíme do ochranné fólie, která zmírní teplotní šoky. Přesto je velmi vhodné, abyste se zakoupenou vánoční hvězdou zamířili přímo do vytopeného domova. Nejvhodnější teplota pro její pěstování je v zimě 18 - 22°C. Vyvinutá rostlina si může postupně přivyknout i na nižší teploty (okolo 15°C)

    Pokud tedy vánoční hvězda "nenastydne" a nebude přemokřená, odvděčí se Vám dlouhou životností nejen v období zimních svátků, ale i do dalších let.

    Když se rozhodnete pěstovat vánoční hvězdu do dalších let, měli byste jí v létě pěstovat venku v polostínu, během léta podle potřeby přesadit, nejpozdeji v červenci zaštípnout nebo zastřihnout, zhruba jednou týdně mírně přihnojovat a koncem léta opět vrátit do interiéru, abyste ji uchránili před hrozícím chladem a mrazem.

    Aby se Vám v dalších letech opět krásně vybarvila, nesmíte jí v období po podzimní rovnodennosti uměle prodlužovat den. To znamená, že jí nesmíte ani slabě svítit! (Škodí i pouliční osvětlení). Právě přirozené zkracování dne a prodlužování noci na začátku podzimu nastartuje zakládání květů, které jsou doprovázeny pestrými listeny. Tak znovu ozdobí Váš vánoční domov.

 

Přejeme hodně úspěchů a radosti s našimi květinami

 

 

- Vánoční hvězda - fotogalerie

 

- Další rady k pěstování